Akcja powodziowa na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego (kalendarium) maj - czerwiec 2010 r.
7 lipca - W dalszym ciągu trwa pompowanie wody z rozlewiska w tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś. Obecnie na terenie osiedla pracują 22 pompy wysokiej wydajności, które przepompowują wodę z rozlewiska do rzeki Trześniówka. Na terenach zalanych gminy Gorzyce działania służb ratowniczych zostały zakończone. Pompowania zalanych piwnic odbywają się na bieżąco po zgłoszeniu zapotrzebowania na MSK w Tarnobrzegu. Aktualnie trwają tam prace związane z porządkowaniem zalanych posesji i domów. (kliknij)
30 czerwca - o godz. 9:30 w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Dębie odbył się uroczysty apel poświęcony pożegnaniu grupy ratowniczej THW z Niemiec, która od 14 czerwca br. pomagała w likwidacji rozlewiska na tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś. W uroczystości wzięli udział: Stanisław Rysz - Dyrektor Biura Wojewody Podkarpackiego, Wiktor Stasiak - Zastępca Prezydenta Miasta Tarnobrzega, st. bryg. Bogdan Kuliga - Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Andrzej Babiec - Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu, którzy skierowali do ratowników z Niemiec serdeczne słowa podziękowania za okazaną pomoc podczas działań powodziowych. W dowód uznania za zaangażowanie w akcję powodziową niemieccy ratownicy zostali odznaczeni Brązowymi Medalami "Za Zasługi dla Pożarnictwa", a także otrzymali pamiątkowy ryngraf wraz z wieloma upominkami. (kliknij)
19 czerwca - Uroczystość pożegnania grupy strażaków z Czech. W uroczystości, która odbyła się w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu, wzięli udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller, Wojewoda Podkarpacki Mirosław Kaparyta, Prezydent Miasta Tarnobrzeg Jan Dziubiński, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Kuliga, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Andrzej Sabik, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu mł. bryg. Andrzej Babiec. (kliknij)
14 czerwca - Przyjazd grupy ratowniczej THW z Niemiec wyposażonej w 6 pomp dużej wydajności. Praca na tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś. (kliknij)
8 czerwca - Przyjazd grupy strażaków z Czech wyposażonej w pompę o bardzo dużej wydajności (ok 90 m3/min). W dniach 8-9 czerwca strażacy pracują na terenie Baranowa Sandomierskiego, zaś od 11 czerwca na terenie tarnobrzeskich osiedli Sielec i Wielowieś. (kliknij)
24 maja - Wprowadzenie do działań grupy ratowników z Ukrainy wyposażonej w pompy dużej wydajności (oś. Dzików i Sielec) oraz grupy ratowniczej z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie (Dymitrów Mały). (kliknij)
Fot. KW PSP Rzeszów.
22 maja - Dowożenie wody i żywności mieszkańcom tarnobrzeskich osiedli: Wielowieś, Sielec, Zakrzów, Dzików, Sobów oraz zalanych miejscowości w gminie Gorzyce: Trześń, Sokolniki, Furmany, Orliska, Zalesie Gorzyckie. (kliknij)
20 maja - Walka o utrzymanie prawego wału rzeki Łęg w miejscowościach Gorzyce i Wrzawy. (kliknij)
19 maja, ok godz. 16:15 - Przerwanie prawego wału na rzece Trześniówka w miejscowości Trześń. Ewakuacja mieszkańców zagrożonych miejscowości: Trześń, Sokolniki, Furmany, Orliska, Zalesie Gorzyckie. (kliknij)
19 maja, ok godz. 13:00 - Do Tarnobrzegu przyjeżdża Premier Rządu Donald Tusk wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzym Millerem oraz Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesławem Leśniakiewiczem. (kliknij)
19 maja, ok godz. 6:00 - Przerwanie wału na Wiśle w miejscowości Koćmierzów (pow. sandomierski). Trwa ewakuacja mieszkańców tarnobrzeskich osiedli: Wielowieś, Sielec, Zakrzów, Dzików, Sobów. (kliknij)
Noc z 18 na 19 maja - Umacnianie i podwyższanie wałów na Wiśle - oś. Wielowieś. (kliknij)